Uciążliwy kaszel najczęściej spowodowany jest zmianami temperatury lub wilgotnością. Oczywiście, wiele osób próbuje go leczyć różnymi medykamentami, jednakże równie skuteczne w walce z nim są domowe metody, które są bezpieczne, a przy tym nie mają negatywnego wpływu na nasz organizm.

Przede wszystkim, gdy meczy nas kaszel słuchy, niezastąpione jest siemię lniane. Poza tym, jako środek leczniczy może posłużyć nam cytryna i oliwa, które należy ze sobą połączyć, a otrzymaną miksturę należy pić co najmniej 3 razy dzienne. Oprócz tego, jak najbardziej skuteczny w walce z kaszlem suchym jest wywar z imbiru, gdyż doskonale nawilża śluzówkę. Poza tym, w przypadku tej dolegliwości egzamin zdaje syrop z babki lancetowatej. Nie zapominamy tu także o occie jabłkowym, gdyż powoduje on zmniejszenie się stanów zapalnych gardła oraz górnych dróg oddechowych. Aby przyrządzić lek, należy kilka łyżeczek octu wlać do wody i pić go za każdym razem, kiedy zaczyna nas dusić kaszel. Z pewnością, ważną rolę odgrywa tu regularne picie wody, która nawilża gardło, a co za tym idzie, sprawia, że kaszel jest mniej dokuczliwy. Na uwagę zasługuje również fakt, iż doskonałe właściwości lecznicze posiada syrop z cebuli, który skutecznie zwalcza kaszel. Ponadto, w jego pozbyciu pomocna jest płukanka z soli.

Natomiast, kiedy mówimy o leczeniu kaszlu mokrego, trzeba tu wspomnieć o takim środku leczniczym jak syrop z nasion kopru włoskiego. Nie ulega wątpliwości to, że podstawą kuracji powinna być również woda niegazowana oraz herbatki ziołowe. Pamiętamy o tym, by nawilżać powietrze w pomieszczeniu. Oprócz tego, jak najbardziej wskazany jest miód cebulowy, który bardzo łatwo samodzielnie przygotować. W tym celu kroimy trzy cebule, dodajemy do nich pół szklanki miodu i odstawiamy na  trzy godziny. Kolejno dolewamy 50 ml przegotowanej i odstawiamy znów na trzy godziny. Po upływie tego czasu syrop wlewamy do butelki i spożywamy go trzy razy dziennie po łyżeczce. Nie zapominamy też o inhalacjach, do których potrzebne nam będą napary z podbiału oraz sproszkowanych igieł sosny, ewentualnie olejek sosnowy.

Trzeba także wspomnieć o tym, iż za pomocą naturalnych metod można leczyć nie tylko kaszel u dorosłych, ale i u dzieci. Przede wszystkim, w tym wypadku wskazane są ciepłe kąpiele, bowiem para wodna udrożni i nawilży drogi oddechowe. Dobry pomysłem są też inhalacje z soli fizjologicznej. Z pewnością, duże znaczenie odgrywa regularne przyjmowanie płynów, dzięki którym maluch się nie odwodni. Mowa tu głównie o ciepłych herbatkach i sokach uwalniających wydzielinę zalegającą na płucach, do których warto dodać miód i cytrynę, bowiem udrożnią również nos. Poza tym, wskazany jest masaż olejkiem eukaliptusowym, który dokładnie trzeba wetrzeć w klatkę piersiową i plecy. Oczywiście, w pokoju dziecinnym warto też umieścić nawilżacz powietrza, ułatwiający oddychanie. Oprócz tego, należy maluchowi podawać witaminę C i unikać silnych środków farmakologicznych.