Przeziębienie to nic innego jak zapalenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez  rhinowirusy i adenowirusy. Oczywiście, najczęściej nas dopada w okresie długotrwałego przemęczenia i obniżonej odporności. Poza tym, duży wpływ na wystąpienie przeziębienia mają niekorzystne warunki pogodowe, m.in. wiatr, wilgoć, niska lub bardzo wysoka temperatura. Trzeba zaznaczyć to, iż bardzo ważne jest to, by szybko zdiagnozować i leczyć przeziębienie, gdyż w innym wypadku może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego, gardła, krtani czy oskrzeli.

Na uwagę zasługuje fakt, iż w przeciwieństwie do wirusa grypy przeziębienie nasila się stopniowo, a pierwsze objawy zwykle są nienasilone, a więc łatwo poddają się leczeniu. Przede wszystkim, możemy tu wymienić bóle gardła, a także uciążliwie drapanie w gardle oraz kaszel. Nie zapominamy również o nieżycie nosa. Bywa, iż niekiedy powoduje ono podwyższoną temperaturę ciała, a także osłabienie stawów i mięśni. Niekiedy towarzyszy mu też osłabienie i złe samopoczucie. Niestety, większość osób lekceważy te objawy, co najczęściej skutkuje komplikacjami i nierzadko ciężką chorobą. Dlatego gdy zauważymy u siebie powyższe symptomy, należy poddać się leczeniu. Na uwagę zasługuje fakt, iż przeziębienie, jeżeli jest wcześnie zdiagnozowane, możemy leczyć samodzielnie, stosując się do domowych metod kuracji, od lat wykorzystywanych przez nasze babcie.

Jak leczyć przeziębienie?

Kiedy dokucza nam ból gardła i drapanie, wskazana jest płukanka z szałwii i rumianku. Nie mniej skuteczny w walce z chrypką jest napój z siemienia lennego, który nawilża gardło. Oprócz tego, przed śniadaniem i kolacją warto pić mleko z miodem lub balsam z oliwy. Poza tym, mile widziane są okłady kamforowe na gardło. W tym celu nawilżamy szyję oliwą lub kremem, kolejno wcieramy olejek kamforowy i owijamy szyję szalikiem. Natomiast w walce z katarem, należy sięgnąć po syrop z cebuli, który może nie jest najsmaczniejszy i brzydko pachnie, ale za to skuteczne łagodzi objawy przeziębienia. Ponadto, w naszym menu powinien się znaleźć chrzan, bowiem jego ostry zapach udrażnia zatkany nos.

Na uwagę zasługuje także fakt, że w zwalczaniu dreszczy i gorączki pomocne są zimne okłady na czoło i kark oraz chłodząca kąpiel. Godna polecenia jest tu także herbata lipowa z sokiem malinowym. Kolejnym dokuczliwym objawem przeziębienia jest kaszel, którego możemy się pozbyć dzięki syropowi z buraków. Jednak musi być on przygotowany samodzielnie ze świeżych warzyw, gdyż kupne soki zawierają mnóstwo konserwantów i nie mają cudownego wpływu na nasze zdrowie. Z pewnością, wiele dobrego mogą przynieść też rozgrzewające masaże, w szczególności kiedy mówimy o groźnym słuchu kaszlu. Natomiast, kiedy kaszel dopiero nam zaczyna dokuczać, możemy również postawić tradycyjne bańki.

Jak widać, z przeziębieniem można walczyć samodzielnie w domu, jednak musimy odpowiednio wcześnie wykryć jego objawy. Oczywiście, gdy nie zauważymy poprawy stanu naszego zdrowa, mimo stosowanej kuracji, niezwłocznie trzeba się udać do lekarza.