Hemoroidy to bardzo przykra dolegliwość, do której nie przyznaje się wielu ludzi. Jednak można je leczyć, nie tylko farmakologicznie, ale i za pomocą domowych sposobów. Oczywiście, ważne jest to, by odpowiednio wcześnie je zdiagnozować i systematycznie przeprowadzać zabiegi lecznicze.

Przede wszystkim, bardzo pomocna w leczeniu hemoroidów jest nalewka z kasztanowca, ponieważ posiada wspaniałe właściwości lecznicze. Kolejną skuteczną metodą zwalczania hemoroidów są okłady z cebuli. Aby je przygotować, należy wcześniej ugotować warzywa i kolejno wycisnąć z nich sok. W dalszym etapie uzyskany sok mieszamy z kilkoma kroplami oleju, następnie w otrzymanej miksturze moczymy waciki i przykładamy je w okolicach odbytu. Oprócz tego, w zwalczaniu hemoroidów skuteczne mogą się okazać ciepłe kąpiele oraz masaże brzucha. Nie mniej pomocne są nasiadówki. Otóż, polegają one na kucaniu w wannie z ciepłą wodą, ponieważ para wodna powoduje lepsze krążenie krwi. Na uwagę zasługuje fakt, iż do wody możemy dodać także szałwię, drożdże, wyciąg z kory dębowej. Aby ta kuracja przyniosła zamierzone efekty, musi trwać około 7-12 minut.

Wiele dobrego może przynieść nam również krioterapia, która polega na tym, iż po każdym wypróżnieniu i dokładanym umyciu przykładamy do odbytu kostki lodu. Początkowo zabieg trwa 20 sekund, a kolejno za każdym razem wydłużamy go o 15 sekund. Kuracja trwa przez 2 tygodnie. Oczywiście, bardzo pomocne w leczeniu hemoroidów są okłady z herbaty. Otóż, mokre i ciepłe torebki należy przykładać do odbytu kilka razy dziennie, gdyż tanina w nich zawarta działa nie tylko kojąco, ale i ściągająco, a także przyspiesza krążenie krwi. Nie zapominamy tu o wyciągu z oczaru wirginijskiego, w którym należy zamoczyć waciki i przyłożyć do hemoroidów. Nie mniej skuteczny jest olejek z kiełków pszenicy. Poza tym warto też codziennie przez 30 minut wylegiwać się na wygodnej kanapie z uniesionymi nogami, gdyż wpływa to wspaniale na krążenie krwi. Unikamy także nadmiernego siedzenia czy dźwigania, gdyż często skutkują one wystąpieniem hemoroidów.

Ponadto, przed posiłkami warto spożywać sok warzywny z szpinaku, pietruszki, marchwi, selera, które należy ze sobą zmiksować. Nie ulega wątpliwości to, że w naszej diecie powinny się też pojawić gotowane banany, które należy spożywać na ciepło, dlatego że uśmierzają ból wywołany hemoroidami. Z pewnością, kiedy zmagamy się z tym przykrym schorzeniem, powinniśmy ze swej diety wyrzucić dania mięsne i wprowadzić do menu mnóstwo owoców i warzyw, bogatych w błonnik przyspieszający perystaltykę jelit. Unikamy też picia kawy i herbaty, ostrych przypraw, soli oraz smażonych przekąsek. Ogromne znaczenie ma też regularne spożywanie posiłków, najlepiej 5 razy dziennie.

Reasumując, z hemoroidami można walczyć, jednakże często wymaga to od nas zmiany trybu życia, przyzwyczajeń żywieniowych i ogromnej cierpliwości, bowiem leczenie tej dolegliwości jest długotrwałe.