Jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości są zaparcia, które na szczęście można zwalczyć za pomocą domowych sposobów. Trzeba powiedzieć o tym, jako środek leczniczy mogą posłużyć nam tu śliwki, najlepiej suszone, ale świeże owoce też skutecznie sobie poradzą z zaparciem, gdyż w swym składzie zawierają mnóstwo błonnika, wspomagającego właściwą przemianę materii. Poza tym, warto też na czczo zjeść buraki czerwone z kminkiem, które są niezastąpione w walce z tym schorzeniem. Oprócz tego, jak najbardziej wskazane jest picie wody z miodem, gdyż tego rodzaju napój posiada wspaniałe właściwości lecznicze. Ale pamiętamy o tym, by łyżkę miodu rozpuścić w letniej wodzie, nigdy w gorącej.

Na uwagę zasługuje fakt, iż pomocne w zwalczaniu zatwardzenia są zioła. Mowa tu w szczególności o nasionach babki płesznik, które zaparza się przez 5 minut w letniej wodzie i wypija. Ponadto, wskazane są napary ziołowe z ostropestu, melisy, arcydzięglu. Jednakże nie przesadzamy z ich nadmiarem, ponieważ wtedy zamiast nam pomóc, mogą nam tylko zaszkodzić. Trzeba także wspomnieć tu o siemieniu lnianym, które powinniśmy pić regularnie, najlepiej przed snem. Oczywiście, w naszej diecie powinniśmy uwzględnić  systematyczne spożywanie wody niegazowanej, gdyż upłynnia ona treść pokarmową, co pozwala nam uniknięcie zaparcia. Poza tym, skuteczny w walce z zatwardzeniem jest sok z kiszonej kapusty lub woda z kiszonych ogórków. Niektórym też pomaga filiżanka porannej kawy. Należy również wspomnieć o tym, że aby uniknąć zatwardzenia, trzeba jeść posiłki powoli, starannie przeżuwać jedzenie oraz ze swojego jadłospisu usunąć nadmiar słodkości, zwłaszcza czekoladę.

Kolejną przykrą dolegliwością, którą również można wyleczyć samodzielnie, jest biegunka. Aby ją zwalczyć, należy spożyć marchewką papkę. Otóż, z jej wykonaniem nie będziemy mieli najmniejszych kłopotów, gdyż wystarczy obrać kilo marchewki zagotować w wodzie. Kolejno warzywa wraz z wodą miksujemy i gotowe. Z pewnością, wspaniałe właściwości lecznicze posiada także kisiel z siemienia lnianego. Przede wszystkim, często jest wykorzystywany w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego oraz działa osłonowo i stabilizująco. Nie każdy wie o tym, iż w przypadku rozwolnienia bardzo pomocny jest napar z pierwiastka lekarskiego, rumianku, ziela cząbru lub korzenia lukrecji.

A, co ciekawe w pozbyciu się biegunki zapewne pomoże nam czterolistna koniczyna. Jednak pamiętamy o tym, by wywar z ususzonej koniczyny pić trzy razy dziennie, bowiem tylko wtedy możemy liczyć na efekty kuracji. Ponadto, w walce z biegunką niezawodna jest czarna jagoda, powszechnie znana jako borówka. W tym wypadku możemy spożywać nie tylko świeże owoce, ale i dżemy oraz nalewki borówkowe. Oprócz tego doskonałym środkiem leczniczym na rozwolnienie jest liść i owoce jarzębiny, z których przygotowujemy wywar. Pomocna także może okazać się gorzka czarna czekolada, najlepiej z dużą ilością kakao.