Ból zęba należy do jednych z najgorszych, gdyż potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie. Oczywiście, aby się go pozbyć, należy się udać do dentysty. Jednak wiele osób stroni od wizyty w gabinecie stomatologicznym i udaje się tak tylko wtedy, kiedy już inne metody zwalczania bólu zęba zawiodą. Warto podkreślić to, że czy domowe metody na ból zęba okażą skuteczne, zależy też od przyczyny jego wystąpienia.

Na uwagę zasługuje fakt, iż niektórzy pragnąc uśmierzyć ból zęba, sięgają po tabletki przeciwbólowe, które nie zawsze są skuteczne, a co najgorsze nadmierne ich spożywanie ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego warto je zastąpić naturalnymi metodami leczenia bólu zęba, które od lat były stosowane przez nasze babcie. Po pierwsze, wiele pożytku może nam przynieść wcieranie olejków aromatycznych w okolicach bolącego zęba. Mowa tu głównie o olejkach posiadających właściwości przeciwbólowe, czyli o goździkowym, cynamonowym, majerankowym i anyżowym. Otóż, w celu jego aplikacji, należy kilka kropel olejku dać na patyczek higieniczny i za jego pomocą wmasować go wokół bolącego miejsca.

Nie mniej skuteczne w zwalczaniu tego rodzaju dolegliwości są chłodne napary ziołowe, przygotowane na bazie rumianku, szałwii, melisy, którymi należy płukać jamę ustną. Przede wszystkim, posiadają one działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i odkażające. Nie każdy wie o tym, iż na ból zęba jak najbardziej odpowiednie są goździki. Trzeba wspomnieć o tym, iż pojedynczego goździka musimy rozgnieść, a następnie włożyć go do ubytku, a po kilku minutach ból znacznie złagodnieje lub zniknie. Ponadto, jako środek leczniczy możemy też wykorzystać czyste wódki i nalewki, w szczególności bursztynowe. Alkohol należy wcierać palcem lub za pomocą higienicznego patyczka w okolicy bolącego miejsca. Pamiętamy, by nigdy nie stosować spirytusu oraz zrezygnować z tej metody w przypadku dzieci.

Nie ulega wątpliwości to, że znaczną ulgę przyniesie nam zimna woda, którą regularnie należy płukać usta. Równie skuteczne są kostki lodu, który masujemy obolałe miejsce. A do najprzyjemniejszych metod zwalczania bólu zęba należy spożywanie zimnych lodów. Nie zapominamy o delikatnym masażu obolałego miejsca, wykonywanego opuszkami palców. Kolejnym skuteczną metodą walki z bólem zęba jest wacik nasączony jodyną, który wkładamy do ubytku i usuwamy go dopiero wtedy, kiedy przestanie nam ząb dokuczać. Poza tym, podobne właściwości ma czosnek i cebula, które należy przyłożyć do bolącego miejsca lub żyć przez ok. 10 minut. Niektórzy pukają też jamę ustną ciepłym piwem, które nie tylko uśmierza ból, ale i wprawia w dobry humor. Oprócz tego, do bolącego miejsca można też przyłożyć plaster ziemniaka lub torebkę herbaty, wcześniej zanurzoną we wrzątku. Warta polecenia jest tu również wanilia, której kilka kropli trzeba zaaplikować na bolące miejsce.

Z pewnością, powyższe metody nie leczą zębów ani nie zwalczają przyczyny ich bólu tylko go uśmierzają, w związku z czym kiedy ubytek jest bardzo duży, mogą one zawieść. W tym wypadku pomocny może się okazać wyłącznie stomatolog.