Nie od dziś wiadomo, że inhalacje są bardzo pomocne w leczeniu wielu schorzeń, np. przeziębienia czy kataru, a także doskonale zdają egzamin w zwalczaniu zatok. Oczywiście, zanim zaczniemy wykonywać inhalację, musimy się upewnić, iż mamy faktycznie do czynienia z zatokami. Niestety, nie jest to łatwe zadanie, gdyż ich objawy, np. bóle głowy można pomylić ze zwykłym przeziębieniem.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, iż inhalacje polegają na wdychaniu pary wodnej wraz z aromatem z ziół leczniczych. Warto zaznaczyć to, iż w specjalnych sklepach medycznych możemy kupić inhalatory, ale tak naprawdę do przeprowadzenia kuracji w zupełności wystarczy nam miska z gorącą wodą oraz ręcznik zarzucony na głowę. Na uwagę zasługuje fakt, że podczas przeprowadzania inhalacji należy głęboko oddychać przez nos i często go oczyszczać. Nie każdy ma też świadomość tego, że do zabiegu idealnie naddają się zioła rozkurczowe, dzięki którym pozbędziemy się zalegającej wydzieliny. Mowa tu głównie o rumianku, tymianku, mięcie pieprzowej, szałwii, skrzepie. Niektórzy też do wrzącej wody wlewają olejek kamforowy, ziołowy, lawendowy, majerankowy, eukaliptusowy oraz z mięty pieprzowej.

Należy podkreślić to, że jeżeli w trakcie inhalacji korzystamy z miski i ręcznika, to musimy mieć zamknięte oczy i uważać, by za bardzo nie przybliżyć twarzy do gorącej wody, ponieważ się sparzymy. Ponadto, do inhalacji używamy ok. 50 g jednego lub kilku ziół, które parzymy w 1 l gorącej wody. Czas inhalacji nie powinien przekraczać 10 minut, zaś w przypadku dzieci 5 minut. Przede wszystkim, inhalacje są niezastąpione w przypadku stanów zapalnych gardła, krtani i nosa. Oprócz tego, warto je stosować, kiedy dokucza nam alergiczny nieżyt nosa. Ponadto, jak najbardziej pomagają w zwalczaniu skutków przewlekłego zapalania oskrzeli. Natomiast inhalacje nie są wskazane, kiedy zmagamy się z ostrym zapaleniem nosa, gardła, krtani oraz wysoką gorączką. Nie możemy ich również stosować w przypadku niewydolności krążeniowej i oddechowej oraz gruźlicy. Z pewnością, są również zabronione w leczeniu nowotworów oraz krwawienia z dróg oddechowych.

A, co najważniejsze inhalacje są prozdrowotne, ponieważ w ich przypadku nie faszerujemy się chemią, tylko wykorzystujemy zioła lecznicze. Trzeba zaznaczyć to, iż aby inhalacje przyniosły zamierzony efekt, muszą być stosowane regularnie, najlepiej 2-3 razy dziennie aż do momentu, kiedy ból ustąpi. Nie mniej skuteczne mogą okazać się masaże okolic nosa. W celu ich przeprowadzanie należy przez 20 sekund delikatnie uciskać za pomocą palców wskazujących punkty znajdujące się obu stronach nosa, zaczynając od nasady i kierując się w dół. Pamiętamy o tym, by w trakcie zabiegu cały czas głęboko oddychać. Poza tym, masaż należy powtarzać co trzy godziny.

Natomiast, kiedy mimo przeprowadzanej kuracji zatoki dalej nam dokuczają, niezwłocznie należy się udać do lekarza, bowiem w tym przypadku prawdopodobnie będzie potrzebna ingerencja chirurgiczna.